درخت اقاقیا

نود یک برنامۀ مجرى محور است و اصالت و محبوبیتش را از تیزهوشى ،سرعت انتقال بالا واشراف و احاطه مجرى از موضوع برنامه و آن چه که قرار است بگوید ،مى گیرد .این را متولیان شبکه سه هم به خوبى دریافته اند.

برنامه هایی با موضوعیت فوتبال در سیما کم نیستند ولى همه بر این نکته متفق الراى هستند که نود رقیب ندارد ودلیلش هم خود عادل فردوسى پور است .میزان اس ام اس هاى ارسالى به نود که گاه از مرز یک میلیون نفر هم فراتر مى رود نشانه مقبولیت عام این برنامه است .در قدرت تاثیر گذارى این برنامه ، همین بس که کمیته ا نظباطى ،معمولا احکامش را بعد از پخش برنامه نود اعلام مى کند .

هفت یک برنامه موضوع محور است و بیننده  آن را به خاطر موضوع جذ ابش یعنى سینما ، انتخاب مى کند .ولى تمام دلایلى که نود را به پربیننده ترین برنامه این ده سال اخیر بدل مى کند در هفت به سلاحى براى نا کارآمدى آن وتبدیلش به کپى نه چندان خوشایند از برنامه نود ، مبدل شده است .کاملا واضح است که مدیران شبکه سه ، دل به تکرار محبوبیت برنامه نود این بار در حیطه سینما ، خوش کرده بودند .ولى جیرانى تمام این آرزوها را نقش بر آب کرده است . شاید اگرکسى مثل مهران مدیرى اجراى این برنامه را به عهده مى‌ گرفت ، سر وشکل کار بهتر مى شد .در برنامه نود ، مجرى با فاصله گرفتن از مهمان ها ، به نوعى‌به ما و آن ها مى فهماند که رئیس او است .ضمن این که فردوسى پور به خوبى قادر به جمع و جور کردن برنامه است ولى جیرانى با وسط حرف پریدن ها وبریده بریده حرف زدنش هم بیننده و هم مهمان را خسته مى کند.جیرانى به دلیل انتفاع شخصى در سینماى‌ایران مجبور به نوعى مصالحه جویى با متولیان آن است ودر گفتارش کاملا محتاط  و مصلحت اندیش است . ولی همگان درعدالت واستقلال رای فردوسی پوراتفاق نظردارند. مهمانان برنامه هفت انگار زیاد راحت نیستند .مجرى آن ها را دعوت مى‌کند ولى‌عملا اجازه حرف زدن به آن ها نمى دهد .مشکل هفت علاوه مجرى ، منتقدان ثابت برنامه هم هست .در نود ، کارشناسان ثابت نیستند واین تنوع ، به فضاى نقد جذابیت بیشترى مى بخشد ولى هفت ،دو منتقد ثابت دارد .آیتم هاى برنامه هفت ،کاملا از برنامه نود ،کپى شده : دوربین نود ،آپارات هفت . اخبار نود، اخبار هفت ،با این تفاوت که از خلاقیت هاى نود این جا اثرى نیست .

یک بار یکى از منتقدان در نقد بازى شهداد وثوقى نوشت : شهداد وثوقى برادر بهروز وثوقى است ولى مثل فردین بازى مى کند ! هفت هم گرچه مى خواهد نود باشد ولى در واقع نوع سینمایى ورزش از نگاه دو با اجراى جهانگیر کوثرى است!

نوشته شده در ۸ آبان ۱۳۸٩ساعت ٢:٢٩ ‎ب.ظ توسط سودابه طهماسبیان نظرات () |


Design By : Night Skin