نود و هفت

نود یک برنامۀ مجرى محور است و اصالت و محبوبیتش را از تیزهوشى ،سرعت انتقال بالا واشراف و احاطه مجرى از موضوع برنامه و آن چه که قرار است بگوید ،مى گیرد .این را متولیان شبکه سه هم به خوبى دریافته اند.

برنامه هایی با موضوعیت فوتبال در سیما کم نیستند ولى همه بر این نکته متفق الراى هستند که نود رقیب ندارد ودلیلش هم خود عادل فردوسى پور است .میزان اس ام اس هاى ارسالى به نود که گاه از مرز یک میلیون نفر هم فراتر مى رود نشانه مقبولیت عام این برنامه است .در قدرت تاثیر گذارى این برنامه ، همین بس که کمیته ا نظباطى ،معمولا احکامش را بعد از پخش برنامه نود اعلام مى کند .

هفت یک برنامه موضوع محور است و بیننده  آن را به خاطر موضوع جذ ابش یعنى سینما ، انتخاب مى کند .ولى تمام دلایلى که نود را به پربیننده ترین برنامه این ده سال اخیر بدل مى کند در هفت به سلاحى براى نا کارآمدى آن وتبدیلش به کپى نه چندان خوشایند از برنامه نود ، مبدل شده است .کاملا واضح است که مدیران شبکه سه ، دل به تکرار محبوبیت برنامه نود این بار در حیطه سینما ، خوش کرده بودند .ولى جیرانى تمام این آرزوها را نقش بر آب کرده است . شاید اگرکسى مثل مهران مدیرى اجراى این برنامه را به عهده مى‌ گرفت ، سر وشکل کار بهتر مى شد .در برنامه نود ، مجرى با فاصله گرفتن از مهمان ها ، به نوعى‌به ما و آن ها مى فهماند که رئیس او است .ضمن این که فردوسى پور به خوبى قادر به جمع و جور کردن برنامه است ولى جیرانى با وسط حرف پریدن ها وبریده بریده حرف زدنش هم بیننده و هم مهمان را خسته مى کند.جیرانى به دلیل انتفاع شخصى در سینماى‌ایران مجبور به نوعى مصالحه جویى با متولیان آن است ودر گفتارش کاملا محتاط  و مصلحت اندیش است . ولی همگان درعدالت واستقلال رای فردوسی پوراتفاق نظردارند. مهمانان برنامه هفت انگار زیاد راحت نیستند .مجرى آن ها را دعوت مى‌کند ولى‌عملا اجازه حرف زدن به آن ها نمى دهد .مشکل هفت علاوه مجرى ، منتقدان ثابت برنامه هم هست .در نود ، کارشناسان ثابت نیستند واین تنوع ، به فضاى نقد جذابیت بیشترى مى بخشد ولى هفت ،دو منتقد ثابت دارد .آیتم هاى برنامه هفت ،کاملا از برنامه نود ،کپى شده : دوربین نود ،آپارات هفت . اخبار نود، اخبار هفت ،با این تفاوت که از خلاقیت هاى نود این جا اثرى نیست .

یک بار یکى از منتقدان در نقد بازى شهداد وثوقى نوشت : شهداد وثوقى برادر بهروز وثوقى است ولى مثل فردین بازى مى کند ! هفت هم گرچه مى خواهد نود باشد ولى در واقع نوع سینمایى ورزش از نگاه دو با اجراى جهانگیر کوثرى است!

/ 25 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن بای

سلام خوبید مایع افتخار من هستش که شما به وبلاگ ما اومیدید اومید وارم این بازدید داشتید بیشتر و بیشتر بشه منتظر حضور گرمتان هستم سودابهانم

بیدارباش

درود بر شما بانوی گرامی خرسندم از اینکه موضوع تان از یک تم ورزشی برخوردار است و عادل را دوست میدارم من بدلیل آنکه سعی در حفظ استقلال برنامه دارد، و رنگ و نام تیمها و نیز بزرگی و کوچکی مربیان تقریباً مفهومی ندارد...سالها پیشتر بیننده پر و پا قرص ایشان بوده ام و اکنون سالهاست که دیگر شوق گذشته را ندارم (اما هنوز برای ایشان احترام قائلم).... حقیقتاً دیگر فوتبال ایران و داربی را با اشتیاق گذشته نمینگرم و اتفاقی نگاه میکنم ، برد و باخت آبی ها برایم دردناک بود ...اما اکنون خیر.... بهرحال فوتبالمان نیز سیاسی شده و باند بازی ، دیگر افراد برای ملت و کشور فوتبال بازی نمیکنند و ارزش تیم ملی پایین آمده، بازیکنی که برای ملت و کشورش بازی نکند به اعتقادم حقش است که توپ جمع کن شود....شاد و فریبا باشید.

میثم

سلام سودابه جان[گل]

محسن بای

________*___*___*__*_______****** __________*___*__*________**::::::::** ______________*__*_______**::::::::::** _______________*__*_____**:::::::::::** ________________*__*___*:::::::::::::** _________________*_*__*::::::::::::::** _____**********____##*::::::::::::** ___**:::::::::::::::::::* ^^*::::****::::** __**::::::::::::::::::::*^^^**:::::::::::::** ___**::::::::::::::::::::::*^^ ^*:::::::::::::** _____**:::::::::::**::::::**^^*:::::::::::** __________****:::::::::::::*^********* ____________**:::::::::::** ___________**::::::::** _______.oº º .****** ……O º * *.° º ...° ....O .......°o O ° O .................° .............. ° ............. O .............o....o°o .................O....° ............o° °O سلام عزیزم خوبی این هم آپ جدیدم بخون کیف کن موضوع :________*___*___*__*_______****** اس ام اس های خنده دار،جوک،سرکاری منتظرتم عزیزم بای بای

آزاده

سلام مرسی که می خونیدم و مرسی که می نویسید و این وبنوشته اینقدر دوست داشتی است و کسی از روی اجبار یا تعارف اینجا نمی یاد بلکه از روی زیبایی قلمتون است نوشته هاتون دلنوشته است پس اگه داستانهاتون را بخونند چه می کنند

بیدارباش

درود بر شما شه بانوی گرامی منتظر حضورتان هستم و انتظارم دید نقادانه شماست ، لطفاَ بی تعارف کسورم را متذکر شوید ......... یقیناً خرسند خواهم شد. شاد و فریبا باشید.

هوشنگ

از جیرانی خوشم نمیاد برنامه دو قدم مانده به صبح شبکه 4 خیلی خوب بود بعد از کودتا افت کرد و سرانجام نابود شد یادم نمیره دو شب اون برنامه با مجریگری این آدم: شب اول: مهناز افشار به اون برنامه اومده بود، جیرانی در کمال وقاحت وبی شرمی افشارو مسخره کرد، چون به نظر اون بیسواد یا امل بود من نمیدونم اگه کسی خط ریشش بزرگ بود یا موی شلخته داشت یا چار تا کتاب خونده بود یا نهایت کارش فیلمای جنایی بی سر و ته مثه قرمز بود(البته جذاب هستن)، چرا باید به خودش اجازه بده یکی دیگه رو مسخره کنه! شب دوم مربوط به حضور جلیلی در این برنامه بود، جلیلی هر چی که ست صادقه و ساده حرف میزنه، قلمبه بلد نیست حرف بزنه، از سلمبه گویی دوری میکنه، که اونم آماج حمله این به اصطلاح روشنفکر قرار گرفت. نمیدونم چرا هر وقت این آدمو میبینم، یاد فاوست می افتم.

کتاب خانه ی هومت(پرهام)

´´´´´´´´´´¶¶ ´´´´´´´´´¶¶¶ ¶¶¶´´´´´¶¶´¶ ´¶¶¶¶¶¶¶¶´´¶ ´´´¶¶´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶ ´´´´´¶¶´¶¶´´´´¶¶¶¶ ´´´´¶¶´´´´´¶¶¶ ´´´¶¶´¶¶¶¶´´¶ ´´¶¶¶¶¶´´¶¶´¶´´´´´´´´¶ ´¶¶´´´´´´´´¶¶¶´´´´´´¶¶ ´´´´´´´´´´

هرمز ممیزی

سلام [گل] مشکل اصلی فیلمهای فارسی را در سوژه های سوپر غمناکش باید جستجو کرد گوئی دنیا در قبرستانها خلاصه شده !